Ako sa do Skypu volá...

Autor: Katarína Hybenová | 28.6.2009 o 1:53 | Karma článku: 6,41 | Prečítané:  2047x

Ešte pred 6 rokmi nikto nepochyboval a ctil tvrdenie, neblaho empiricky overené mnohými, a síce, že vzťahy na diaľku nefungujú*. Toto je smutný článok o bohovskej, revolučnej technologickej vymoženosti - o Skype a o tom ako Skype v miliónoch ľudí krížom krážom po celom svete vyvolal falošný pocit, že svet je menší ako v skutočnosti je a že ten vzťah na diaľku sa v pohode zvládne.

Skype je cool. Poľahky umožňuje, aby ste zdarma ľubovoľne dlho volali so svojou drahou vzdialenou polovičkou. Keď vám práve volanie nepríde vhod, môžete si pokojne pod chvíľou četovať v škole alebo v práci a vymeniť si pritom väčšie množstvo informácií o každom detaile svojho života, lebo detaily sú tie strašne dôležité, ktoré dokresľujú pre vašu ďalekú lásku váš každodenný svet, ktorý ona vzdialená láska s vami práve zdieľať nemôže (i keď obaja viete, že samozrejme o dva roky bude všetko inak!). A čo je na Skype úplne najlepšie? No predsa, že keď máte na počítači prionačenú webkamerku, tak sa môžte pri hovore na seba dívať, a opäť ako dlho len chcete! Človek si vraví, že za takýchto podmienok, vzťah na diaľku už pomaly diaľku ani nepripomína. Čo by za neexistencie Skypu človek pustil okamžite z hlavy a zo smútkom v srdci by bytôstke zakýval na letisku zbohom a vrátil sa do šedej reality bežného života, sa odrazu zdá byť zvládnuteľné. A síce s rovnakým smútkom v srdci, ale už kýve iba dovidenia a je plný nádeje, že odlúčenie nakoniec nebude také hrozné a už sa aj začína celkom tešiť na tie príjemne prekecané hodiny.

Lenže...

Jedinec vo vzťahu na diaľku čoskoro zistí, že zatiaľ, čo ľudia okolo neho žijú, on trávi za počítačom dlhé osamelé hodiny. Môže prediskutovať a rozanalyzovať najnepodstatnejší detail zo dňa svojho milého, ale ani 1586 slov nenahradí dotyk a po niekoľkých mesiacoch sa človek sám seba pýta či sa rozpráva so skutočnou osobou alebo len nejakým s preludom na druhom konci republiky/kontinentu/sveta. Naviac, obraz na kamere sa zasekáva a vďaka veľkej vyťaženosti siete, vidí skôr ako vzdialeného kockatú karikatúru. No a ak máte miláčika z druhého konca sveta, tak si za účelom skypovania pekne privstanete/pekne poponocujete. V každom prípade, so spánkom nepočítajte.

Tešili ste sa aj na občasné prehodenie milého slova v práci na skypovskom čete? Nuž pozor. Čet môže pekne zamotať hlavu. Ľahko sa stane, že diskutujete niekoľko tém naraz a kým vy komentujete tému č. 1 ("ó, tak mi chýbaš, miluješ ma ešte?") váš vzdialený milý komentuje tému č. 8, a síce prehru svojho národného tímu v pozemnom hokeji ("to ma tak *! do *!"), tj. čet = zaručený vyvolávač hádok. No a po tom ako o 23.48 rokľúčujete tú odbočku o 11.23, ktorá zapríčinila 3-hodinovú čet-hádku, následnou zúrivou výmenou e-mailov, sa pomaly kúzlo medzi vami dvoma vytráca.

... a tak ubohý nevyspatý, frustrovaný jedinec ma chuť vyhodiť notebook zo zavretého okna, lebo práve počas vyostrenej hádky vypadla wi-fi...

Záverom...

Skype je cool. A Skype rozhodne pomáha prežiť odlúčenie. Skype sa však stáva priamo úmerne viac cool, s množstom "old school" času stráveného s milým z mäsa a kostí.

*Ak náhodou práve Vám vzťah na diaľku fungoval a vy ste zo svojou vziadelnou láskou dospeli do pokojného prístavu šťastia, naviac ste preši testom spoločného života a nepozabíjali ste sa, tak som za Vás šťastná a prosím Vás o trpezlivosť s mojou tendeciou generaizovať a o mierne príspevky v diskusii :-)))

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minister Stropnický: Babiš je ako Ronaldo, neposadíte ho na lavičku

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí pre SME odchádzajúci šéf českej diplomacie MARTIN STROPNICKÝ.

DOMOV

Sulík: Je čistá ilúzia myslieť si, že nová vláda sa dá vyrokovať

Ficova hviezda padá, tvrdí šéf SaS Richard Sulík.

Autorská strana Michala Havrana

Šmejdi nás opäť predbehli. A niektoré kruhy tomu naleteli

Nie je nič absurdnejšie, ako keď fašisti hovoria o ochrane života a rodiny.


Už ste čítali?