Stáva sa zo mňa eurooptimista

Autor: Katarína Hybenová | 15.12.2006 o 0:35 | Karma článku: 7,22 | Prečítané:  2410x

Môj indiferentný a čisto utilitárny vzťah k európskemu právu plný nezrovnalostí a otázok, sa postupne začal meniť s mojím prvým vkročením do triedy číslo 01.19 na právnickej fakulte v Leuven.

Európske právo je pre študentov práva postrachom a pre ostatných nanajvyš kontraverzná téma na rozhovor, ktorého konštruktívna časť najčastejšie končí ešte pred tým ako sa samotný rozhovor začal.

Príčinu nachádzam v absolútne jednoduchom fakte, a síce, že takmer nikto netuší ako v skutočnosti Európa funguje. Systém fungovania celej EÚ je unikátny (v neutrálnom zmysle) a nesmierne komplikovaný. Reflektuje reálne možnosti úzkeho spolužitia 25 (čoskoro 27) tak veľmi rozmanitých krajín.

Študenti práva v Prahe majú európske právo v treťom ročníku. Veľmi som sa na tento predmet tešila, dúfajúc, že konečne pochopím o čo ide. No a... Áno, viem koľko členov má Európsky parlament aj čo je to predbežná otázka, dokonca, v polohe "stojka na hlave" som chápala aj Cassis de Dijon a jeho pravidlo rozumu.

Neustále sa mi videlo, že o tom hlavnom autority mlčia. Áno, môžem totiž vymenovať legislatívne kompetencie Rady a viem povedať, kedy Rada rozhoduje spoločne s Parlamentom, ale prečo mi niekto nevysvetlil prečo? Potrebovala som vysvetliť, prečo v EÚ nenájdeme klasické delenie štátnej moci a prečo na Európskom súdnom dvore neexistuje separátne vótum. Nedocvakávalo mi ako a či vôbec participujú na tvorbe európskej legislatívy aj národné parlamenty...

Výučba a moje poznatky z Prahy mi pripomínajú situáciu, keď si chcem dať pomaranč, ale namiesto olúpania kože ho len opláchnem v teplej vode.

Z neporozumenia plynú nedorozumenia. Zároveň si uvedomujem, že vzdialenosť EÚ od jej občana je jej achylovou pätou. Na druhej strane, ma napadá všetkých tých 25 (27) štátov a potreba vytvoriť absolútne jedinečnú entitu.

V Leuven nás učí Ústavné právo EÚ profesor Lenaerts, sudca Európskeho súdneho dvora a zároveň jeden z najmúdrejších a najmilších ľudí, akých som kedy vôbec stretla.

Profesor Lenaerts vyštudoval s mega obrovskými poctami právnickú fakultu v Leuven a "dobré" jazyky tvrdia, že bol vôbec najlepším študentom tejto fakulty v histórií, čo predstavuje obdobie približne 600 rokov. Vo svojich štúdiách obdobne úspešne pokračoval na Harvadre a ďalej nasledovala dychberúca nielen akademická kariéra.

Profesor Lenaerts je prenikavo inteligentný a s úžasom sledujem ako mi otvára dvere, ktoré boli doteraz zamknuté na 7 západov. A veci začínajú do seba zapadať a dávať zmysel.

V neposlednom rade je profesor ČLOVEK. Ľudský, večne výborne naladený, priateľský a ochotný svojich študentov počúvať. Zároveň je však veľmi náročný, ale aj motivujúci. V zemepisných šírkach mojej domovskej fakulty kombinácia priam nemysliteľná.

Nechcem predbiehať a netuším ako dopadne skúška, ale naučila som sa toho strašne veľa. Najviac si cením, že som pohla rozumom a že EÚ právo vidím v totálne odlišnom svetle ako doposiaľ.

...a hej... stáva sa zo mňa eurooptimista :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko riadi stranu ako autokrat, hovorí bývalý okresný predseda SNS

Bývalý okresný predseda SNS Patrik Zvonár vystúpil z SNS potom, ako ho vedenie strany odvolalo bez udania dôvodu.

KOMENTÁRE

Susedia ich nechcú. Ani vtedy, keď sú to poriadni ľudia

Odťahujú sa od nich. Stále začínajú odznova.


Už ste čítali?