Neberte nám knižnicu (aj keď vyzerá ako intergalaktická huba)!

Autor: Katarína Hybenová | 9.5.2007 o 20:52 | Karma článku: 4,81 | Prečítané:  2064x

Jedného pekného dňa si "tí tam hore" povedali, že Národná knižnica musí z historickej budovy Klementina v Prahe preč! A niet divu. Budova je to pekná - bolo by fajn, keby sa sprístupnila celej turistickej verejnosti. Navyše kníh je v nej je už primnoho a bodol by aj modernejší sytém ich uskladňovania. Tak som si trochu "povzdychla si", pretože v čitárni v Klementine som sa vždy cítila ako stredoveký účenec, ale zároveň som so zatajeným dychom sledovala, čo "tí tam hore" vymyslia...

Netrvalo dlho a bolo rozhodnuté, že nová Národná knižnica bude stáť na Letnej. Miesto je to krásne. Park na Letnej má mnohé perfektné zákutia a kto bol niekedy pri Kyvadle mi musí dať za pravdu, že lepší výhľad na starú Prahu neexistuje.

Najtvrdším orieškom však nepochybne bol výber projektu novej knižnice. Takáto stavba sa nestavia každý deň, a preto bolo strašne dôležité, aby výberové konanie nesprevádzali škandály a netransparentný výber. Je preto len potešujúce, že pražskí radní sa rozhodli vypísať otvorenú súťaž podľa pravidiel Medzinárodnej únie architektov, ktorá prebehla anonymne. Zloženie poroty bolo podľa môjho názoru veľmi vyvážené.

Súťaže sa zúčastnilo 335 návrhov známych, neznámych, zahraničných aj domácich architektov. Víťazných 160 tisíc eur a večnú pražskú slávu nakoniec získalo štúdio Future Systems z Veľkej Británie, ktoré pracuje pod taktovkou Jana Kaplického, architekta českého pôvodu.

Víťazný návrh knižnice "Oko nad Prahou" je nesmierne originálny, ba dokonca v týchto končinách absolútne nevídaný projekt. Kedykoľvek pohliadnem na futuristické vizualizácie budúcej Letnej, zmocňuje sa ma radosť! Neviem sa dočkať, kedy si dám kafíčko v Oku, kedy zasadnem do hypermodernej čitárne...

Nemôžem uveriť, že porota vybrala niečo tak nekompromisné a odvážne ako je práve návrh z dielne Future Systems. Totižto nejde o žiadny kompromis medzi skutočnou modernou architektúrou a českým, pardón, ale často nevkusom a la developerské projekty pastelových "rezidenčných štvrtí".

Nová Národná knižnica sa podľa môjho názoru má šancu stať pre Prahu takým symbolom, akým je Eiffelovka pre Paríž. Mimochodom práve s Eiffelovkou má toho Oko spoločné viac ako sa na prvý pohľad zdá. V začiatkoch bola Eiffelovka nazývaná rôznymi, len nie pochvalnými názvami, najčastejšie jazvou na tvári mesta. A je to práve nedostatok predstavivosti a neschopnosť prijať čokoľvek nové, čo spája Parížanov z konca 19. storočia a Pražanov zo začiatku storočia 21.

K Oku sa už v Prahe vyjadril asi každý, a i keď ma mnohé reakcie veľmi nemilo prekvapili, najviac sa vyznamenal prezident Klaus , ktorý vyhlásil, že postaveniu knižnice podľa Kaplického návrhu bude brániť vlastným telom, podobne ako protijadroví aktivisti pri Temelíne. Áno, to vyhlásil ten istý človek, ktorý podobné praktiky v minulosti sústavne odsudzoval a naposledy tým mimoriadne pobavil americký kongres. Praktiky "ekoteroristov" Klausovi vadili pravdepodobne len do toho okamihu, kým si aj on nenašiel tú svoju radikálnu myšlienku.


Podobne nelichotivo sa na adresu Oka vyjadril aj pražský primátor Pavel Bém , ktorý pred časom odmietol účasť v porote, ktorá mala o projekte rozhodovať. Kritika preto prichádza trochu ex post.

A nakoniec nereprodukovateľné názory študentov pražského práva.

A tak si vravím - čo si o budúcej stavbe pražskej Národnej knižnice myslia čitatelia blogu? Nová Eiffelovka alebo intergalaktická huba? Posúďte sami...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minister Stropnický: Babiš je ako Ronaldo, neposadíte ho na lavičku

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí pre SME odchádzajúci šéf českej diplomacie MARTIN STROPNICKÝ.

DOMOV

Sulík: Je čistá ilúzia myslieť si, že nová vláda sa dá vyrokovať

Ficova hviezda padá, tvrdí šéf SaS Richard Sulík.

Autorská strana Michala Havrana

Šmejdi nás opäť predbehli. A niektoré kruhy tomu naleteli

Nie je nič absurdnejšie, ako keď fašisti hovoria o ochrane života a rodiny.


Už ste čítali?